Miška Vlasáková: O autizme, senzorických knihách a hľadaní dobrého (podcast č. 13)

Ahojte v ďalšom našom podcaste. Stretávame sa v ňom s Miškou Vlasákovou, ktorú niektorí poznáte hlavne ako človiečika za Konferenciou (ne)obyčajných rodičov. Okrem toho dostala svojho času ešte aj ocenenie Junior vedca Slovenska, v košickom Centre včasnej intervencie pomáha s odbornými diskusiami pre rodičov, no a aktuálne sa pripravuje na svojho prvého Sparťana. Zo všetkého najviac je to ale mama čoskoro deväťročného Riška, ktorý má autizmus.

Práve o autizme je náš rozhovor: o tom, čo Riškov autizmus znamená pre ňu, pre komunikáciu s ním, pre kvalitu života, ktorý žijú. Budeme hovoriť o mnohých veciach, a samozrejme, že to bude aj o knihách. Ako sa ukázalo, knihy v ich živote mnohé veci zjednodušili. Popočúvajte si.

Naše podcasty už nájdete aj na iTunes, tiež aj vo vašej obľúbenej Androidovej podcastovej appke (my máme najradšej Castbox) alebo aj na Spotify. ☜ 

Poznámky z rozhovoru

Keďže tento týždeň Prečítaného leta bol o spánku, o spánku sme začali veľmi zoširoka. Tešíme sa s deťmi na školu, aj desiatu sme naplánovali. Možno aj s tými marva tyčinkami
Na facebooku Prečítaného leta môžete vidieť knihy, ktoré už nezoženiete (Kouzelný polštář) aj také, ktoré môžete čítať v cudzom jazku (Zázračný zvonček)

Miška Vlasáková číta so synom Riškom leporelá a knihy pre najmenšie deti. Najlepšie knihy, ktoré sú naozaj akčné: Knižka od Hervé Tulleta, pop-up knihy ako Kde bývajú zvieratká v našej záhrade alebo interaktívne látkové Piqipi knihy.

Prečo nie je časté sledovanie monitorov pre deti dobré nám hovorila na prvej Konferencii pre rodičov PhDr. Ľudmila Hrdináková. Záznam z jej prednášky si môžete pozrieť na tomto linku.

Michaela číta momentálne knihu Do plaviek a odporúča tieto knihy o autizme:

Desať vecí, ktoré by každý autista chcel, aby ste vedeli
Prečo skáčem
Knihy od autorky Temple Grandin
a Autismus & Chardonnay

Mišku Vlasákovú nájdete na instagrame.

___

Prečítané leto nájdete na Facebooku (FB rodičovská skupinka zase tuto) a aj na Instagrame.

Ilustrácie pre tohoročnú brožúrku Prečítané leto vytvorila Zuzana Bartová. Nájdete ju na webe grafického štúdia Wildflower.sk. Brožúrka je v distribúcii Martinusu (ďakujeme!) a nájdete ju tiež v zapojených knižniciach a rodinných centrách.

Tématické recepty pre každý týždeň Prečítaného leta v tomto roku vyčarovala Lucia Grigová zo zero food waste blogu Do poslednej omrvinky. Ďakujeme! (Nezabudnite mrknúť na jej knižku receptov.)