Ako pripraviť deti na leto

Školský rok dobieha do cieľovej rovinky a my všetci sa už tešíme na vytúžený oddych. Tiež si už predstavujete, ako budete leňošiť s knihou v ruke? Ak aj nie rovno na pláži, tak aspoň na balkóne či záhradke s chladenou limčou v ruke. Letné čítanie nám dospelým k dovolenke tak nejak automaticky patrí.

Ale čo deti? Tiež im aspoň raz za prázdniny napadne oddych = dobrá kniha? Nuž, máme pre vás pár tipov, ako zaručiť, aby si na knihu nielen spomenuli, ale sa na čítanie aj tešili.

Na webinári Krajiny čitateľov o Prečítanom lete sme sa Stanky Opátovej pýtali, ako pripravuje svoje deti na prázdninové čítanie. Celý záznam si môžete pozrieť tu: Plavky, opaľovák a kniha - ako navnadiť deti, aby neprestávali čítať ani v lete.

Zo záznamu sme vybrali niekoľko aktivít, ktoré môžete takmer bez námahy vytiahnuť aj tieto posledné školské dni.

  1. Najpopulárnejšie knihy triednej knižnice. Táto aktivita stavia na obľúbenosti kníh, ktoré deti počas roka čítali. Deti si na papierik v knihe zapísali, kto knihu čítal. Potom si môžu vybrať také, ktoré ešte nečítali. Alebo možno aj tie, ktoré si radi užijú znova.

  1. Vybavte deti na prázdniny dobrou knihou. Rozdajte knihy z triednej či školskej knižnice deckám domov. Nebojte sa deťom dôverovať. Stále ale platí, že ak sa knihy čítajú, je to na nich vidieť. Podľa nás je to lepšie, ako by na ne mal padať dva mesiace prach.

  1. Burza odporúčaní. Na papier decká napíšu názov knihy (prípadne nejaký obrázok) a čo ich na knihe bavilo. Stačí jedna veta, pár slov, alebo len nejaký prívlastok. Ak si takéto odporúčania vylepíte na školskú chodbu, určite nalákate aj iné triedy.
    Prípadne použite STOPY, ktoré nájdete na stiahnutie tu: nasatriedacita.sk/stopy

  1. Čítajte nahlas knihy, ktoré deti bavia. Návod ako motivovať deti na nejakú knihu je vlastne jednoduchý: stačí ju začať čítať nahlas. Nezáleží na tom, či vedia alebo nevedia čítať. Počúvať príbeh vie byť zážitok sám o sebe. Často sa potom stane, že dieťa chce jednoducho vedieť, ako to bude pokračovať a knihu si dočíta samé.

  1. Nechajte ich požičiavať si knihy navzájom. Ak máte už v triede vytvorenú dobrú čitateľskú komunitu, výborne tu bude fungovať aj výmena vlastných kníh medzi jednotlivými deckami.

  1. Využite školské knižnice na čitateľské dielne. 45 minút vlastného čítania, vyberania kníh a prehrabávania sa v poličkách vyzerá ako dobre strávená hodina. Nezabudnite však, že čítať by ste mali aj vy. Že aj pani učiteľka rada využije tento čas na ponorenie sa do vlastnej knihy je to najlepšie, čo môžete deťom ukázať. Dospelácky čitateľský vzor má obrovský dopad.

  1. Čitateľský klub online. Máte na sociálnych sieťach skupinu, ktorú využívajú rodičia alebo staršie deti? Poproste ich, aby deti odfotili knihu, ktorú práve čítajú. Toto výborne funguje aj ako odporúčania ostatným rodičom a deckám.

cikcak_dlha.png

Majte na pamäti, že čítanie pre radosť musí byť dobrovoľné! Preto máme okrem všetkých tipov na čítanie aj jeden dôležitý zákaz:

ŽIADNE HODNOTENIE!

Všetci vieme, že vnútorná motivácia je najlepšia. Preto sa prosím snažte nehodnotiť nielen počet kníh (súťaženie), ale ani ich kvalitu alebo čitateľskú úroveň. Prázdninové čítanie nie je domáca úloha, z ktorej musí byť zápis do čitateľského denníka. Každá prečítaná kniha sa ráta. 
Naopak, nezabudnite na 10 nedotknuteľných práv čitateľov, ktoré spísal Daniel Pennac v eseji Ako román. Určite sa zídu nielen deťom, ale aj dospelým.

Na záver už len pripomenieme, že nič z tohto nemá byť ani úlohou či povinnosťou pre vás. Určite chceme, aby ste si po náročnom roku oddýchli. Vyberte si z našich tipov tie, na ktoré máte chuť a energiu.

polica.png