Chcete, aby vaše deti čítali? Čítajte si sami!

Občas sme takí zúfalí, že deti nečítajú. Viníme technológie, učiteľov v školách, súčasné knihy a témy v nich, nedostatočnú disciplínu, skrátka úplne všetko okrem nás samotných. A prečo by sme aj mali, veď im občas nejakú tú knihu podsunieme a aj tak to nefunguje, nieže by sme sa vôbec nesnažili. Ale nezdá sa vám, že tu stále niečo chýba?

A vy čítate?

Ukazuje sa, že čitateľské vzory sú pre deti a mladých čitateľov absolútne kľúčové. To znamená, že ani stovka dobrých kníh nepomôže, ak dieťa okolo seba nevidí dospelých, ktorí sami čítajú pre radosť. A možno úplne hocičo - knihu na pláži, magazín na cestách, škatuľu od cereálií počas raňajok. Vedeli ste, že 95 % detí, ktoré čítajú 5-7x v týždni, má doma čítajúcich rodičov? To hovorí samo za seba.

Čo vieme urobiť

V prvom rade čítať. Možno ste prestali, lebo rodina a domácnosť majú prednosť. Alebo ste sa zasekli na knihe, ktorú nie a nie dočítať, a tak nečítate nič ďalšie. Alebo čítate už len detské knihy a na viac neostáva čas. Ak sa v tom spoznávate, zastavte sa na chvíľu. Nič z tohto deti neučí, že čítanie pre radosť je dôležité. Práčka? Naloží sa zajtra (a možno aj s pomocou detí, prečo nie). Kniha, ktorá nebaví? Odložiť, založiť, darovať! Stratení v detskej literatúre? A kto deťom ukáže, že existujú aj knihy bez obrázkov? Kto im porozpráva o vzrušujúcich detektívnych zápletkách, na ktoré sa môžu tešiť, len čo trochu podrastú? Kto im pôjde príkladom, že čítanie siaha ďaleko za Špinušku aj Harryho Pottera?

Knihy všade a stále

Veď viete, ako sa to hovorí. Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. A ešte lepšie stokrát vidieť. Nechávajte za sebou stopy po čítaní. Knihy na nočnom stolíku, pri gauči a áno, úplne spokojne aj na záchode. Čítajte pri deťoch, kým sa hrajú. Alebo kým si čítajú svoje knihy. Čítajte na cestách v aute či vo vlaku. Zbaľte si knihu k lekárovi, k moru aj na rodinný piknik. Vezmite deti do knižnice a okrem nádielky detských kníh si prihoďte čosi aj pre seba. Jednoducho, buďte tým, čím chcete, aby boli vaše deti. Pretože ak si večer zapnete Netflix, ale svoju násťročnú dcéru pošlete čítať si do svojej izby, pravdepodobnosť, že s knihami bude mať dobrý vzťah, sa radikálne znižuje.

Citajuci dospely.png

Nehovoríme iba o rodičoch

82 % pravidelných čitateľov vo veku od 6 do 17 rokov vraví, že takmer každý dospelý v ich okolí číta rád. Teda členovia rodiny, priatelia, ale aj učitelia a knihovníci. Medzi zriedkavými čitateľmi toto vraví iba 34 %. No ako dieťa rastie, jeho čítajúcich vzorov výrazne ubúda, pretože máme menšiu potrebu formovať ich návyky a konanie či organizovať im program. Pritom práve toto obdobie môže byť kritické, kedy balansujeme na tenkej hrane medzi čítajúcimi deťmi a odradenými čitateľmi (ktorých však s trochou snahy stále vieme zachrániť).

Povzbuďte dospelých okolo seba, aby deťom neprestávali hovoriť o vlastnom čítaní. A ak tento text čítate z pozície učiteľky či učiteľa, vedzte, že v rukách máte niečo naozaj veľké. Pretože až 50 % týchto detí si ochotne berie knižné odporúčania (v tesnom závese za rovesníkmi) práve od svojich učiteľov. A budú vám veriť o to viac, ak vás uvidia čítať.

Už viete, po ktorej knihe siahnete?

Veríme, že sa vám teraz hlavou preháňa kadečo, no jedno je isté. Už sa nikdy viac nebudete cítiť vinní, keď vás dieťa nájde s knihou v ruke (namiesto umývania riadu napríklad). Pretože to je presne to, čo naši mladí čitatelia potrebujú. Nás, čítajúcich dospelých.

(Múdre percentá máme z pravidelného reportu Scholastic.)