Čo vedia len e-knihy

Je našim zvykom ponúkať medzi knižnými odporúčaniami aj e-knihy a audioknihy. Ak ste si ich už obľúbili, určite viete, čo všetko vedia tieto alternatívy k papierovým knihám ponúknuť. Ak nie, presvedčíme vás, že je čas ich vyskúšať.

Najskôr to podstatné. Áno, klasická kniha je nenahraditeľná. Miesto v našich srdciach si vie obhájiť vždy. Vôňa, ilustrácie, radosť z otáčania strán… to všetko stále platí. Určite tiež nechceme, aby deti trávili s tabletmi a mobilmi viac času. 
Napriek tomu si myslíme, že e-knihy sú v niektorých prípadoch obrovská výhra. Toto sú dva najdôležitejšie.

  • Dieťa si v nich vie nastaviť veľkosť písma aká mu vyhovuje. 

  • Na rozdiel od knihy sú tablet či mobil tenučké a ľahké. 

Obe výhody fungujú najlepšie u začínajúcich čitateľov. Ukazuje sa, že deti vedia pomocou veľkých písmen čítať aj omnoho náročnejšie texty než na aké by si za iných okolností trúfli. Je to tak jednoducho preto, že nemajú mentálny obraz veľkej hrubiznej knihy s malými písmenami a hustým textom. Dokážu sa tak omnoho lepšie sústrediť na text.

clanok e knihy (5).png

Na veľkosti písma a rozostupe riadkov záleží!

Keď sa dieťa učí čítať, jeho hlavička zo všetkého najviac najprv trénuje hľadanie rozdielov medzi jednotlivými písmenkami, aby z nich poskladalo správne slovo a potom aby viaceré slová poskladalo do viet. Práve preto v šlabikároch a čítankách nájdete velikánske a rozmerné písmená. Takisto v nich nájdete veľa miesta medzi riadkami, veľa bieleho miesta. Čo však vypadne na druháčika z Petronely Jabĺčkovej, ktorej príbeh je pre druháčikov ako stvorený? Celá STENA textu! A aký je maličký! A je hrozne nahusto! A kniha má osem kíl!

petronela-jablckova-ebook-10-1035x690.jpg

Nuž, a tu objavujeme hneď prvý zázrak, ktorý ponúka e-kniha: dovolí vám text prevzdušniť, spomaliť.  Je tam odrazu viac miesta. Vďaka tomu sa hlavička na slová a písmená o dosť lepšie sústredí. Hustotu písma si riadi váš dospievajúci čitateľ sám. (Toto umožňujú formáty e-pub alebo mobi.)

clanok e knihy (3).pngclanok e knihy (4).png

Klamanie telom

Navyše, e-kniha vám nepovie koľko ešte. Takže dieťa jednoducho číta kapitolu za kapitolou, nevníma, že má ešte TOOOĽKO do konca. E-kniha nemá ani žiadnu váhu na rozdiel od, trebárs, papierového Harryho Pottera. (A to máme kamaráta, ktorý ako sedemročný prečítal celú prvú časť Harryho v aplikácii na telefóne. Nastavené to mal na sedem riadkov na jednej stránke, prosímpekne.)

Začínajúci čitatelia majú tendenciu vyberať si knihy podľa prvého pohľadu. Kniha o drakoch môže znieť ako dobrý nápad. Ale len čo uvidí na polici knižnice alebo kníhkupectva 300-stranovú tehlu, nadšenie ľahko opadne. S e-knihou toto viete parádne obísť.

Ako začať s čítaním e-kníh?

Na e-knihy potrebujete čítačky alebo aplikácie v mobiloch. Na trhu nájdete už veľký výber čítačiek za rôzne ceny. Vyberte si takú, ktorá vám vyhovuje. 
Ak sa vám nechce investovať do nového zariadenia, úplne rovnako poslúžia aj aplikácie v mobiloch, ktoré sú zadarmo. Tuto je to všetko celkom dobre spísané.
Všetky naše odporúčané knižné tipy na leto, ktoré sú aktuálne na trhu dostupné ako audio alebo e-knihy nájdete v Martinus kolekcii Prečítaného leta, ktorú sme pripravili my.

 

Najdôležitejšia vec: až 65 percent detí, ktoré čítavajú e-knihy sa postupne presúvajú k tým papierovým. Vraj práve preto, lebo je to iný zážitok. A to je to, čo chceme!