Najlepší výhľad na oblohu majú hvezdárne

Cítite sa už aj vy tak pohodovo? U nás deti rýchlo nabehli do prázdninového módu. Trochu horka, letné búrky, aj pár mrakov ste mohli zažiť tento týždeň. Letné počasie ako vyšité.
Našou odporúčanou cestovateľskou aktivitou na tento týždeň je návšteva hvezdární. Máme ich na Slovensku pomerne dosť. Nachádza sa nejaká aj blízko vášho domova?

Hvezdárne ponúkajú prekvapivo široký program. Samozrejme, najlákavejšie je pozorovanie nočnej oblohy. Ale môžete si zájsť aj na premietanie rozprávkového, či náučného filmu. Dozvedieť sa zaujímavé veci o vesmíre v stálych expozíciach
Na väčšinu progarmov sa treba objednať dopredu, ale niektoré majú otvorené aj pre bežné prehliadky. Napríklad v Rimavskej Sobote majú celý astropark. V Humennom sa môžete prihlásiť na večerný alebo dokonca nočný program (ak nezaspíte!).
V Banskej Bystrici nájdete výstavu astronomickej fotografie, v Prešove majú tiež skvelý program na celé leto. Žiar nad Hronom vás ohúri "fulldome" premietaním oblohy aj za škaredého počasia. Odporúčame, je to zážitok.

Veru, je z čoho vyberať. Zoznam observatórií, hvezdární a planetárií nájdete na cestovateľských portáloch. Napríklad tu na Slovenskom cestovateľovi je pekne komplexný prehľad.

Dúfam, že sme vás navnadili a na výlet ku hviezdam sa s deťmi cez prázdniny vydáte. Ak aj nie tento týždeň, ešte máte kopu času.
Môžete spolu objavovať vesmír a pozorovať planéty a hviezdy. Mesiac však tento týždeň rozhodne na oblohe nehľadajte. Bude totiž v nove.