Keď pani ilustrátorka je aj pani bežkyňa (podcast č. 5)

V prvom dieli série 2019 vás uvádzame do tajov Prečítaného leta a všetkých delikates tohto roka. No a potom sa už rýchlo rozprávame s našou obľúbenou ilustrátorkou, ktorá tvorí pre najmenšie deti, Máriou Nerádovou. Poznáte ju ako autorku populárnej Poďme objavovať Slovensko, Jak velbloud potkal ťavu alebo z ilustrácií v knihách Básnička ti pomôže či Zažmúr očká. My ju poznáme ešte aj ako majiteľku prekrásneho strieborného batôžka a takisto superrýchlu bežkyňu.

Ako budete počuť, celkom veľa sme sa smiali a celkom ťažko sa nám s ňou držala niť rozhovoru :). Majka hovorí hlavne o tom, čo aktuálne kreslí, ako sa jej kreslí a čo by robila keby nekreslila (my vravíme: vyhrávala trailové preteky).

Poznámky z rozhovoru:

Spomíname niekoľko kníh s Majkinými ilustráciami: Poďme objavovať Slovensko, Jak velbloud potkal ťavu alebo z ilustrácií v knihách Básnička ti pomôže či Zažmúr očká.

Majka okrem iného VÔBEC NESPOMENULA, že možno asi pravdepodobne snáď vari aj pracuje na novom vizuáli kultového Žabiatka Ľudmily Podjavorinskej a na ďalšom dieli svojej série Poďme objavovať, tentokrát so zameraním na Čechy.

Spomíname aj nesmrteľné ilustrácie Boženy Plocháňovej v knihe Opice z našej police, úplnú klasiku Pipi s ilustráciami Petra Kľúčika a hneď to dopĺňame aj Pipi Dlhou Pančuchou v edícii SME s ilustráciami Ďura Balogha.

Maja vraví, že by chcela byť ako Richard Scarry, autor fenomenálnych kníh Evropský obrazový slovník, séria What Do People Do All Day a podobne.

No a takisto spomíname Emelie Forsberg, šialene rýchlu ultrabežkyňu, ktorej sa nedávno narodilo dieťatko. (Otcom bábätka je úplne najšialenejší ultrabežec všetkých čias Kilian Jornet, ktorý láme jeden rekord za druhým a v podstate začíname mať pochybnosti, či sa vôbec narodil na tejto planéte.)

Maju Nerádovú nájdete na jej webovom portfóliu. Sledovať ju môžete aj na Facebooku alebo na Instagrame, kde uvidíte veľa z toho, na čom aktuálne pracuje. (A my odporúčame špeciálne jej instastorky, v ktorých často vidíte tancujúcu/spievajúcu Johanku z Ushyte).

___
Prečítané leto nájdete na Facebooku (rodičovská skupinka tu) a aj na Instagrame.
Ilustrácie pre tohoročnú brožúrku Prečítané leto vytvorila Zuzana Bartová. Nájdete ju na webe grafického štúdia Wildflower.sk. Brožúrka je v distribúcii Martinusu (ďakujeme!) a nájdete ju tiež v zapojených knižniciach a rodinných centrácH.
Tématické recepty pre každý týždeň Prečítaného leta v tomto roku vyčarovala Lucia Grigová zo zero food waste blogu Do poslednej omrvinky. Ďakujeme! (Nezabudnite mrknúť na jej knižku receptov.)