O (ne)plytvaní jedlom a kuchárskych knihách (podcast č. 6)

Začal sa prvý týždeň Prečítaného leta 2019 a my vás pozývame do nášho druhého podcastu. V úvode krátko zhŕňame čo detské a čo dospelácke s témou vody sa číta v našich domácnostiach. Ale keď sa ukáže, že nastávajú vážne dôvody na to, aby sa táto naša (Alžbetina a Vikina) spolupráca ukončila (kto nemá rád Terryho Pratcheta, KTO???), presúvame sa radšej rýchlo ku dnešnej hosťke.

Dnes sa rozprávame s o jedle – presnejšie o nemrhaní jedlom. Priemerný Slovák vraj ročne vyhodí okolo 111 kíl jedla, pričom najčastejšie (až 74%) vyhadzujeme preto, že sme jednoducho navarili priveľa. Práve preto je našou hosťkou diplomovaná architekta Lucia Grigová, ktorú však vietor zavial na úplne iné cesty, a ona teraz pomáha zachraňovať svet tak, že radí ako kúzliť práve zo zvyškov jedla. (Len toť nedávno čarovala z melónových šupiek.)

S Luciou teda hovoríme o tom ako vôbec prešla od architektúry ku less waste, ako sa doma snaží zachraňovať jedlo, a keďže je mama a zároveň autorka receptov v našej brožúrke, musíme ju spovedať z toho ako varieva s deťmi a či sa u nich doma pod gaučom občas nájdu vyschnuté a zosušené rohlíky.

Ozaj, vedeli ste, že zatiaľ našla iba jednu surovinu, na ktorej zvyšky nevymyslela nič dobré? 

Popočúvajte si teda. Už len malé upozornenie: nahrávanie rozhovoru narazilo na technické problémy, a tak nám prosím odpusťte hrkotanie, šumenie a hrmenie. Ďakujeme.

Poznámky z rozhovoru:

Úvod leta nás zastihol prekvapených, lebo aha aký obrovský záujem majú rodičia o dielne Prečítaného leta: Prešovská knižnica PO Hviezdoslava sa čľapkala vo vode a hlásila megarekordnú návštevnosť.
U Alžbety doma sa čítali Rozprávky spod vŕby, dnes už detská klasika od Kennetha Grahama, ktorá v slovenčine v peknom preklade a kultivovanej ilustrácii veru chýba. Takisto sa u nich doma číta a zároveň aj počúva skvelé Ó, ó, ó, vajíčko! z rúk výborného menšieho vydavateľstva 65. pole. U Viki doma sa aktuálne číta 4. diel série Kroniky Narnie: Dobrodružstvá lode Ranný pútnik.

Čo sa týka dospeláckych kúskov, Viki našla vodu v modernom spracovaní Shakespearovho Macbetha od Jo Nesba: Macbeth. Alžbeta vodu nehľadá, jednoducho číta Siriho Pettersena a jej Ódinovo dítě, ktorá má ako young adult fantasy žáner bližšie k Hraničiarovmu učňovi než ku Terrymu Pratchettovi.

Lucia Grigová v spolupráci s profesionálnym kuchárom Vojtom Artzom vytvorila knihu omrvinkových receptov Do poslednej omrvinky, vďaka ktorej využijete skutočne aj tie posledné zvyšky z vašej chladničky.

Brožúrku receptov Prečítaného leta, ktoré Lucia pre nás vytvorila nájdete na tejto stránke.

O strate zručností počas leta a matematike vo varení hovoríme tuto.

Luciu nájdete na jej blogu Do poslednej omrvinky, na FB stránke jej blogu a aj Instagramovoom účte.

___

Prečítané leto nájdete na Facebooku (rodičovská skupinka tu) a aj na Instagrame.
Ilustrácie pre tohoročnú brožúrku Prečítané leto vytvorila Zuzana Bartová. Nájdete ju na webe grafického štúdia Wildflower.sk. Brožúrka je v distribúcii Martinusu (ďakujeme!) a nájdete ju tiež v zapojených knižniciach a rodinných centrácH.
Tématické recepty pre každý týždeň Prečítaného leta v tomto roku vyčarovala Lucia Grigová zo zero food waste blogu Do poslednej omrvinky. Ďakujeme! (Nezabudnite mrknúť na jej knižku receptov.)