O tom ako na (slovenský) svet prichádzajú krásne knihy (podcast č. 7)

Čokoládový týždeň, nádhera! 

V dnešnom podcaste máme medzi nami Luciu Hlubeňovú. To meno možno nepoznáte na prvé počutie. Avšak vedzte, že z Luciiných rúk vyšli kadejaké sladkosti: Pom Pomove rozprávky, v ktorých sa Artúr Buchta snaží o čokoládovú diétu, Medzi nebom a zemou od bratov Fanovcov, ktorú sme urgentne potrebovali zaradiť medzi knižné odporúčania, pretože patrí medzi to najkrajšie (a najzrelšie) čo aktuálne na trhu pre deti máme, Na vrchol kopca od fantastickej Marianne Dubuc,… jednoducho je ako redaktorka detskej knihy na svojom mieste.

Okrem toho je ako prekladateľkou z angličtiny a francúžtiny, veď práve ona preložila Na vrchol kopca či Medzi nebom a morom. Je tiež autorkou prekladu našej obľúbenej young adult Vymyslela som si ťa, mládežníckym príbehom o schizofrénii, ktorý je mládežnícky ľahký, no zároveň nič nezjednodušuje. Pracovala aj na sérii Linda a Gusto, ktorá sa ale v pôvodine volá úplne inak. A už vieme prečo je tak.

Jednoducho, máme o čom rozprávať. Usaďte sa s čokoládou, horalkou či waflou (alebo vybehnite na svojich podvečerných 5K). Nech vám je dobre.

Poznámky z rohovoru:

S Luciou sme začali samozrejme Pom Pomom. Toho si vďaka nej môžete prečítať v obnovenom vydaní s trochu iným výberom príbehov. 

Hitom minulého týždňa bola aj kniha Medzi nebom a morom. Tá predstavuje pre vydavateľstvo takmer výzvu. Dúfame, že sa tejto kráske bude dariť, aby vyšli aj iné knihy od autorov. 

Aj prvú knihu od svetoznámej Marianne Dubuc máme vďaka Lucii v slovenčine. Na vrchol kopca je skvelá kniha pre všetky vekové kategórie – nenechajte sa pomýliť zvieratkami na obálke. Marianne Dubuc je majsterka, presne vie, čo cinkne v duši dospelého. V češtine vyšla od nej aj naša milovaná Ptáček a lev. Pôvodná slovenská obrázková kniha, ktorá je podľa nás nutnosťou a bravúrne spája text a obraz bez toho, aby deti podceňovala je autorská kniha ilustrátorka Ľuba Paľa Môj kocúr TamtamLucia prekladala aj YA knihu Vymyslela som si ťa.

Zhovárali sme sa aj o jej prekladateľskej práci na sérii Linda a Gusto a o tom, prečo sa hlavní hrdinovia nevolajú Mango a Bambam ako je to v origináli. 

V našom rozhovoru chválime aj prácu grafikov. Martina Rozinajová na knihách Olivera Jeffersa urobila kus výbornej práce. Môžete ju oceniť v Deň, keď pastelky dali výpoveď a Deň, keď sa pastelky našli domov aj Tu sme

No a na záver padlo aj pár slov o líškach. 

___
Prečítané leto nájdete na Facebooku (rodičovská skupinka tu) a aj na Instagrame. Ilustrácie pre tohoročnú brožúrku Prečítané leto vytvorila Zuzana Bartová. Nájdete ju na webe grafického štúdia Wildflower.sk. Brožúrka je v distribúcii Martinusu (ďakujeme!) a nájdete ju tiež v zapojených knižniciach a rodinných centrácH. Tématické recepty pre každý týždeň Prečítaného leta v tomto roku vyčarovala Lucia Grigová zo zero food waste blogu Do poslednej omrvinky. Ďakujeme! (Nezabudnite mrknúť na jej knižku receptov.)