Zuzka Mitošinková, knižky z Egrešu a chrobáčiky (podcast č. 10)

Koho iného sme si mohli zavolať do chrobáčikovho týždňa Prečítaného leta? Jedine Zuzku Mitošinkovú z vydavateľstva Egreš. Malé vydavateľstvo, ale veľké knihy. Nemáme totiž na Slovensku asi vydavateľa, ktorý by tak jednoznačne dával o sebe vedieť, že príbehy sú tu okrem iného aj na to, aby pomáhali prírode (a aby zároveň ostávali dobrými príbehmi).

A tak sa teda budeme rozprávať o nádhernej novinke Atlas vtákov, pretože vtáky a chrobáčiky k sebe jednoznačne patria. Ale budeme hovoriť aj o Veľkom výlete, o Gréte v zahraničí a o iných prekvapeniach, ktoré Zuzka pripravuje. Aj o tom, či ovoniava papier, keď pripravuje novú knihu.

Pekné počúvanie.

Poznámky z rozhovoru:

V piatom týždni Prečítaného leta sa to hemžilo chrobákmi, muchami, pavúkmi a inou hmyzou háveďou. U Zbojníkov napríklad deti tancovali ako včely.

Rozprávali sme s našou obľúbenou vydavateľkou maličkého vydavateľstva Egreš Zuzkou Mitošinkovou. Pred pár mesiacmi vydala superský Atlas vtákov. A na začiatku leta potešila najmä rodičov menších detí svojou knihou Veľký výlet, ktorú sme zaradili aj medzi odporúčané v cestovateľskom týždni Prečítaného leta.

Vtáčí atlas ilustrovala Adela Režná, ktorú môžete poznať trebárs z Cukrových topánok, z Majky z majáka alebo z čerstvej novinky vydavateľstva Slniečkovo, výbornej Strakáč a Tíoni
Ako príklady výborných obrázkových kníh (picture books) znovu spomíname aj Medzi morom a nebom () alebo Môj kocúr Tamtam.
Gréta aj Stratený šál sa medzičasom už, žiaľ, vypredali. Avšak ak by ste si priali Grétu v angličtine, to sa stále dá. To isté platí aj o famóznej grafike Lesný internet.

Zuzku a jej Egreš nájdete na Instagrame aj na Facebooku, kde dáva okrem kníh aj fotky zo svojich výletov po Slovensku.

___

Naše doterajšie podcasty nájdete na tomto linku.

___

Prečítané leto nájdete na Facebooku (FB rodičovská skupinka zase tuto) a aj na Instagrame.
Ilustrácie pre tohoročnú brožúrku Prečítané leto vytvorila Zuzana Bartová. Nájdete ju na webe grafického štúdia Wildflower.sk. Brožúrka je v distribúcii Martinusu (ďakujeme!) a nájdete ju tiež v zapojených knižniciach a rodinných centrách.
Tématické recepty pre každý týždeň Prečítaného leta v tomto roku vyčarovala Lucia Grigová zo zero food waste blogu Do poslednej omrvinky. Ďakujeme! (Nezabudnite mrknúť na jej knižku receptov.)