O uspávaní detí, večernom čítaní a o ostrovoch mieru (podcast č. 8)

Pozývame vás do večernej obývačky do rodiny Meškovcov. Andy a Mišo plnia kadejaké role, ale rodičovská je očividna jedna z najväčších. Práve preto s nimi hovoríme o tom ako u nich vyzerá úplne bežný večer s deťmi (Lily, 5.5 rokov a Tomáš, čoskoro 2 roky), no pochopiteľne nás to zaveje rozličnými smermi.

Presunieme sa ku deťom s príliš bujnou fantáziou, ku knihám, ktoré rodičov bavia rovnako ako deti (alebo aj viac), ku čudným knihám, ku tomu čo čítanie s deťmi znamená pre každého z nich … a až ku tomu čo knihy znamenajú pre ich vzájomný vzťah.

Pekné počúvanie prajeme. 

Poznámky k rozhovoru:

Najlepšie Pippi citáty nájdete v audioverzii Pipi Dlhej Pančuchy, ktorú nahovorila Slávka Halčáková.

Mišo si s takmer šesťročnou Lily číta poklad Roalda Dahla Charlie a továreň na čokoládu. Zvažujú aj jeho fimové spracovanie od Tima Burtona s Johnnym Deppom (a my odporúčame aj staršiu verziu Willie Wonka and The Chocolate Factory s Genom Wilderom). Andy sa s Lily po Charliem chystá na ďalšiu Dahlovku, na láskavú Matildu. Deťom s veľkou fantáziou a strachom neodporúčame strašidelné Čarodejnice. Namiesto nej si dajte sladkú a pritom pomerne vydarenú nie-dahlovku Justínku a asistenčného jednorožca.

Takmer dvojročný Tom aktuálne obľúbuje básničkové Zvieratká z abecedy.

Od Ľadového kráľovstva sa Lily dokázala odpútať vďaka skvelej letnej knihe Môj dedko Rýchly šíp.

Medzi nebom a morom je dobrý príklad knihy, ktorá na prvý pohľad nevyzerá, že by bola pre malé deti, a predsa funguje. Mimi a Líza takisto nevyzerá, že by bola pre prckov a takisto funguje. Magdalénka  a psík z knižnice je takisto jedinečná kniha, ktorá rastie s deťmi.

Knižky, ktoré môžu pomôcť pripraviť na škôlku: Barborka ide do škôlky, Eric Carle a jeho Hermit Crab o krabovi pustovníkovi, prípadne jeden náš starší článok o tom ako knižky škôlkovaniu môžu pomáhať.

Biznis knihy – Mišova oficiálna biznis kolekcia pod vtipným názvom Šéf prikázal

Izba s výhľadom od E.M.Forstera zase v knižniciach tuto, vo filmovom spracovaní vedľa seba  Helena Bonham Carter, Maggie Smith a aj Daniel Day-Lewis.

___
Prečítané leto nájdete na Facebooku (rodičovská skupinka tu) a aj na Instagrame. Ilustrácie pre tohoročnú brožúrku Prečítané leto vytvorila Zuzana Bartová. Nájdete ju na webe grafického štúdia Wildflower.sk. Brožúrka je v distribúcii Martinusu (ďakujeme!) a nájdete ju tiež v zapojených knižniciach a rodinných centrácH. Tématické recepty pre každý týždeň Prečítaného leta v tomto roku vyčarovala Lucia Grigová zo zero food waste blogu Do poslednej omrvinky. Ďakujeme! (Nezabudnite mrknúť na jej knižku receptov.)